Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Budżet obywatelski: będą rejsy po Wiśle i poduszkowiec dla WOPR

Dodano: 15 października 2019; Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim Powiatu Piaseczyńskiego.

Powiat przeznaczy 25 tys. zł z puli gminy Góra Kalwaria na rejsy dawnymi łodziami Wisłą po Urzeczu.

Rejsy wiślaną szkutą wykonaną w tradycyjny sposób odbywać mają się w weekendy (sobota i niedziela) podczas wakacji (lipiec i sierpień). Będą rozpoczynać się w porcie w Górze Kalwarii lub na plaży przy tzw. tamie wojskowej. Jak czytamy w opisie projektu, w czasie rejsów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z lokalną historią i tradycjami, szczególnie tymi związanymi z żeglugą wiślaną oraz podziwiać nadwiślańską przyrodę Urzecza. Rejsy odbywać się będą na linii Góra Kalwaria w kierunku Gassów lub Czerska. Każdy rejs będzie trwał ok. 50 minut.

Każdy rejs przeznaczony będzie dla grupy 8 - 11 osób, co daje minimalną liczbę osób w czasie 1 dnia rejsowego 40, a maksymalną 55. W trakcie całego zadania z rejsów po Wiśle będzie mogło skorzystać co najmniej 800 osób.

W ramach projektu zostanie wydrukowana broszurka informacyjno-rozrywkowa, która będzie zawierała informacje historyczne o regionie Urzecze i żegludze wiślanej (flisakach), ciekawostki historyczne i przyrodnicze oraz ilustracje zdjęciowe. Po zakończeniu rejsów ogłoszony zostanie konkurs fotograficzny z nagrodami na najlepsze zdjęcie z rejsów.

Co ważne, rejsy będą bezpłatne, dostępne dla mieszkańców gminy Góra Kalwaria, po wcześniejszym zapisaniu się telefonicznym.

Z puli powiatowej ponad 178 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup poduszkowca ratowniczego dla Piaseczyńskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak czytamy w opisie zadania, "jednostka taka jest niezbędna do prowadzenia działań na lodzie, w tym w szczególności na rzece Wiśle. Żadna jednostka ratownicza (PSP, OSP oraz Piaseczyńskie WOPR) na terenie powiatu piaseczyńskiego nie dysponuje taką jednostką (najbliżej zlokalizowana jednostka znajduje się w Warszawie!). Aby skutecznie dotrzeć do ofiary znajdującej się na lodzie na rzece niezbędne jest posiadanie stabilnej jednostki do takich działań (praktyka innych jednostek wskazuje, że na rzekę optymalny jest poduszkowiec)".

Podszukowiec będzie stacjonował w Górze Kalwarii przy ul. Szpitalnej 1 (magazyn wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego powiatu piaseczyńskiego).

Oba zadania zostaną sfinansowane w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Powiatu Piaseczyńskiego. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono w tym roku 358 tys. zł.

Za zakupem poduszkowca zagłosowały 1843 osoby, natomiast za sfinansowaniem rejsów - 550 osób.
 
(mat)

Fot. NOWa Kalwaria


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (20)

ciekawy

Data: 15 października 2019, 16:26 A kiedy drony dla Straży i nowy szpadel dla burmistrza ?

info.

Data: 15 października 2019, 20:04 Przed siódmą rano spacyfikowali \"profesora\" dlaczego pan redaktor nic nie napisał ?
To dla nas mieszkańców ważne wydarzenie jednego złoczyńcy mniej.

hmm

Data: 15 października 2019, 21:44 Gratulacje dla zwycięzców.

Inni niech pomyślą jak wygrać ... w przyszłości.
O ile chcą urzeczywistnić swe marzenia - bo można!

do ciekawy

Data: 15 października 2019, 21:48 Jak przestaną płonąć trawy i lasy w każdy weekend to wtedy będzie można pomyśleć o doposażeniu straży. Puki co temat zamknięty!

Ala

Data: 16 października 2019, 06:40 Super gratulujemy!!! A teraz czekamy na wyniki z budżetu partycypacyjnego w gminie.....zobaczymy do kogo szczęście się usmiechnie.Mamy tylko nadzieję że nie jest już z góry przesądzone kto wygra???? Bo różne pogłoski krążą po gminie. Myślę ze kazdy z biorących udział wie w przybliżeniu ile zebrał głosów żeby później w razie czego mieć dowód. Pozdrawiam

do Ala

Data: 16 października 2019, 11:27 Piszesz głupoty: jakie pogłoski? Nie zmyślaj, bo nic nie krąży w gminie. I skąd głosujący ma wiedzieć ile zebrał głosów? Po co pisać bzdury? Po to aby pisać?

ala

Data: 16 października 2019, 16:02 nie piszę zadnych głupot,wiem to z PEWNEGO zródła,a co do ilości zebranych głosów to nie trudno policzyć zwłaszcza jeżeli ktoś konkretnie się tym zajmuje.Wiem ze sporo osób zbierało podpisy na dany projekt i oni wiedza ile zebrali....wiadomo ze do tego mogą jeszcze dojść głosy które ktoś oddał indywidualnie więc ta liczba może się jeszcze powiekszyc,nie ma możliwości o jej zmiejszeniu

zły

Data: 17 października 2019, 08:27 W lato Wisła będzie płyciutka jak Świder w Otwocku więc rejsy będzie można robić ale poduszkowcem, a tam wejdzie tylko kilka osób więc trzeba by juź robić zapisy na przyszły rok.

benek

Data: 17 października 2019, 18:24 a ja się pytam???czy nie było dużo ciekawszych projektów niż rejsy po wiśle???? ludzie ??????

@benek

Data: 17 października 2019, 22:06 Nie było lepszych projektów bo Benek nie powiedział, czego mu brakuje w tym mieście, wolał siedzieć przed komputerem i marudzić w komentarzach.

do zły

Data: 17 października 2019, 22:08 To se kajak wypożyczysz i powiosłujesz.

Romek

Data: 20 października 2019, 16:55 od ALA: oj Alu Alu.

Do romek

Data: 20 października 2019, 20:30 Oj Romku Romku....każdy dobrze wie że nie ma mozliwosci o jakimkolwiek kąbinowaniu ponieważ wszystko można w bardzo prosty sposób zweryfikować i sprawdzić. Pozdrawiam

Ania

Data: 21 października 2019, 12:05 A czy może orientuje się ktoś kiedy będą wyniki budżetu partycypacyjnego w gminie ?

oj

Data: 21 października 2019, 18:51 .... kiedy będą wyniki budżetu partycypacyjnego w gminie ?
Prawdopodobnie po 15.11. - br. oczywiście.

hmm

Data: 21 października 2019, 18:57 Benku napisałeś: a ja się pytam???czy nie było dużo ciekawszych projektów niż rejsy po wiśle???? ludzie ??????
Były lepsze, ale chyba nie głosowano na nie....
Na przyszłość:

Inni niech pomyślą jak wygrać ... w przyszłości.
O ile chcą urzeczywistnić swe marzenia - bo można!

pytek

Data: 22 października 2019, 15:15 Jakie są potrzeby mieszkańców Powiatu, skoro wybrali:
- kupno poduszkowca,
- rejsy szkutą?
Czy ten wynik nie zaskakuje?

Czy są zadowoleni chociażby ze stanu bezpieczeństwa, poziomu edukacji czy zdrowia? Czy wybrali miłośc do wodniactwa, bo ktoś im zrobił wodę z mózgu?
Myślę, że nie : że to stan niewiedzy o Budżecie lub zwykła gnuśność wybrała za nich. Tak czy siak to kolejna lekcja dbania o swoje interesy - czas wyciągnąć wnioski.

Na horyzoncie Budżet Mazowiecki - tam w puli jest 25 mln zł! Już dziś wartop się tym zainteresować, chyba. Bo do zyskania/stracenia spora kaska.

hmm

Data: 22 października 2019, 15:17 ....Powiat przeznaczy 25 tys. zł z puli gminy Góra Kalwaria na rejsy... - to nie Powiat przeznaczy, tylko wykona wolę ludu, który tak przeznaczył...

SZWEJK

Data: 22 października 2019, 18:44 Melduję posłusznie - głosowałem na Szkutę......ale głosowałem.!!!
@ pytek - a ja się pytam ilu Mieszkańców głosowało ? Gdzie pozostali ?

pytek

Data: 22 października 2019, 23:23 SZWEJKU - chwała, że głosowałeś.
Do Twego pytania \"@ pytek - a ja się pytam ilu Mieszkańców głosowało ? Gdzie pozostali ?\" można by dodać, że :
- uprawnionych do głosowania w Powiecie było ponad 100.000 luda,
- na ponad 4,6 tys. głosujących na wszystkie projekty ponad 2 tys. mieszka w Gminie Góra Kalwaria, a dokładnie:

\"Liczba głosujących wg miejscowości
(Dotyczy tylko ważnych kart do głosowania.):

Góra Kalwaria - 2012,
Piaseczno - 1161,
Prażmów - 522,
Lesznowola - 381,
Konstancin-Jeziorna - 331.
Tarczyn - 45.\"

Komentarz niech każdy doda sam... .