Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Jak działają paski wybielające?

Dodano: 22 września 2020; Paski wybielające z roku na rok zyskują na popularności. Są to podłużne prostokąty nasączone specjalnym wybielającym preparatem, które nakleja się na powierzchnie zębów w celu ich rozjaśnienia. Uchodzą za dość skuteczne w rozjaśnianiu barwy szkliwa, a przy tym kosztują znacznie mniej niż wybielające zabiegi w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Z poniższego tekstu dowiesz się, w jaki sposób stosować paski wybielające, jak one działają oraz jakie są ich mocne i słabe strony.

Nie ma co ukrywać – najbardziej efektywne wybielanie oferują profesjonalne zabiegi, którym możemy poddać się w gabinetach stomatologicznych. Podstawową wadą takich zabiegów jest jednak cena; nie każdy ma ochotę wydawać fortunę na rozjaśnianie zębów, co jest najzupełniej zrozumiałe. Wszystkim tym, którzy pragną skutecznie wybielić uzębienie o 2-3 tony, poleca się skorzystanie z pasków wybielających. Obecnie są ogólnodostępne i możemy je dostać praktycznie w każdej drogerii.

Sposób działania pasków wybielających

Jak działają paski wybielające? Otóż swoją skuteczność opierają na bazie nadtlenku wodoru, a więc tej samej substancji, którą dentyści wybielają zęby w swoich gabinetach. Tyle że ilość nadtlenku wodoru w paskach jest oczywiście znacznie mniejsza, dostosowana do charakterystyki domowego wybielania. Nadtlenek wodoru zawarty w paskach podczas kontaktu z zębami wytwarza reakcję, dzięki której zalegające na szkliwie, barwiące osady się rozpuszczają, co w naturalny sposób rozjaśnia nasze zęby.

Jak korzystać z pasków wybielających?

Specjaliści zalecają, by przed rozpoczęciem kuracji paskami wybielającymi, mimo wszystko skonsultować się z dentystą, który oceni, czy w naszym indywidualnym przypadku nie istnieją żadne przeciwskazania do podjęcia terapii. Takimi trudnościami mogą być chociażby ubytki, które bezwzględnie przed wybielaniem należy usunąć, a także kamień i osad nazębny, z którymi specjaliści radzą sobie przy pomocy zabiegu skalingu.

Każdorazowo przed zastosowaniem pasków należy oczywiście też zapoznać się z zaleceniami producenta, umieszczonymi na ich opakowaniu bądź w instrukcji obsługi. Sposób postępowania z większością produktów jest jednak podobny. Przed nałożeniem pasków, trzeba dokładnie wyszczotkować i wynitkować zęby. Następnie naklejamy paski na oba łuki zębowe, od szóstek aż do zębów przednich. Paski trzeba przetrzymywać na zębach 20-30 minut, zabieg należy powtarzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Produkty tego typu znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/wybielanie-zebow/paski-wybielajace

Podczas całego okresu wybielania zębów paskami, a także kilka dni już po jego zakończeniu, lekarze zalecają stosowanie tak zwanej białej diety. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na wykluczeniu z jadłospisu wszystkich produktów, które mogłyby przebarwiać szkliwo, czyli na przykład kawy, herbaty, czerwonego wina, kolorowych warzyw i owoców, używek. Wszystko dlatego, że po kuracji wybielającej nasze szkliwo często jest osłabione i bardziej skłonne do pochłaniania przebarwień.

Jakie są zalety i wady pasków wybielających?

Paski wybielające użytkowane w sposób zgodny z zalecaniami lekarza i producenta nie powinny wyrządzić w naszej jamie ustnej żadnych szkód. Produkty te są sprawdzone, bezpieczne, i poleca się je wszystkim, którzy mają zdrowe zęby i dziąsła oraz pragną rozjaśnić kolor szkliwa w domowych warunkach. Do atutów pasków wybielających można z pewnością zaliczyć:

- niezłą skuteczność (paski wybielają zęby nawet o 2-3 tony),
- relatywnie długi efekt,
- łatwość i wygodę użytkowania,
- ogólnodostępność (paski możemy nabyć praktycznie w każdej drogerii, aptece czy sklepie internetowym),
- relatywnie niską cenę (paski są wprawdzie droższe od wybielających past do zębów, ale za to znacznie tańsze niż zabiegi profesjonalnego wybielania w gabinetach stomatologicznych).

Niestety paski wybielające jak każde produkty mają również swoje ciemniejsze strony, więc każdy, kto ma ochotę wybielić nimi zęby, powinien tę decyzję gruntownie przemyśleć. Wady pasków wybielających to:

- nierównomierne wybielanie (w przypadku niedokładnego przyklejenia pasków, wybielający preparat nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich obszarów, przez co nasze zęby są wybielane nierówno),
- spore ryzyko wystąpienia podczas zabiegu nadwrażliwości,
- występujące u niektórych osób w związku ze stosowaniem pasków podrażnienia dziąseł.

Ile kosztują paski wybielające?

Ceny pasków wybielających potrafią być naprawdę różne. Wszystko w zależności od ich producenta, miejsca, w którym dokonujemy zakupów (zazwyczaj najtańsze paski oferują sklepy internetowe), oraz zawartości zestawu, czyli tego, co oprócz samych pasków możemy znaleźć w opakowaniu (niektórzy producenci oferują dodatkowo chociażby specjalne lampy naświetlające itp.). Najtańsze dostępne na rynku paski wybielające wiążą się z wydatkiem 50-60 złotych, natomiast za te najdroższe, od najpopularniejszych producentów, trzeba zapłacić nawet dwukrotność a czasem trzykrotność tej sumy.