Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Tomografia komputerowa głowy - na czym polega i co wykrywa?

Dodano: 21 września 2020; Tomografia komputerowa to istotne badanie w diagnostyce schorzeń i urazów w obrębie głowy.

Na czym polega tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to badanie, które dzięki wykorzystywanemu przez tomograf promieniowaniu jonizującym pozwala "zajrzeć" do wnętrza organizmu. Otrzymane w wyniku badania obrazy struktur wewnętrznych ludzkiego ciała (np. głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej itd.) umożliwiają, z dużo większą dokładnością niż na przykład w wyniku klasycznego badania RTG, zobaczyć wszelkie nieprawidłowości w diagnozowanym obszarze.

Wskazania i przeciwwskazania do tomografii głowy

Tomografia komputerowa zazwyczaj nie jest pierwszym badaniem, które zleci lekarz w przypadku problemów zdrowotnych. Diagnostykę zacznie raczej od wspomnianego już prześwietlenia (RTG). Jeśli pacjent ma problemy z powtarzającym się bólem głowy, szukanie jego przyczyny często zaczyna się od sprawdzenia zatok - rentgen zatok może wykazać nieprawidłowości w ich obrębie. Bóle głowy mogą też mieć związek ze zwyrodnieniami kręgosłupa. Jeśli jednak podstawowa diagnostyka nie wystarczy, pacjent skarży się na bóle i zawroty głowy, czy też problemy z widzeniem, wtedy zalecana jest właśnie tomografia komputerowa głowy. Badaniem pierwszego wyboru jest ona zazwyczaj przy nagłych urazach (np. uraz czaszki w wyniku wypadku), gdy z całą pewnością należy wykazać, czy w obrębie czaszki nie doszło do krwawienia. W takiej sytuacji wyniki uzyskiwane są na cito, dzięki czemu lekarze mogą natychmiast podjąć działania celem ratowania życia pacjenta.

Często też badanie to włącza się w diagnostykę w przypadku zawału, udaru mózgu i jego stanów zapalnych. Tomografia przeprowadzana jest też przy podejrzeniu choroby Alzheimera. Ponieważ promieniowanie jonizujące, wykorzystywane przez tomograf jest szkodliwe, nie przeprowadza się badania u kobiet spodziewających się dziecka, małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Pojedyncze badanie nie wyrządzi jednak dorosłemu człowiekowi szkody, jeśli lekarz wydał na nie skierowanie, to warto to badanie wykonać. Ponieważ niektórym pacjentom podaje się kontrast, aby uzyskany obraz był wyraźniejszy, nie przeprowadza się badania na osobach na niego uczulonych. Kontrastu nie podaje się też osobom, które mają niewydolne nerki lub tarczycę. W wielu wypadkach jednak badanie bez kontrastu jest wystarczające dla celów diagnostycznych.

Gdzie można wykonać tomografię komputerową głowy?

Aby sprawdzić listę placówek oferujących tomografię komputerową głowy w Warszawie i okolicach, warto zajrzeć na stronę https://badania.znanylekarz.pl/tomografia-komputerowa/tomografia-komputerowa-glowy/warszawa. Strona pozwala porównać ceny badania w poszczególnych ośrodkach, a także umówić się na konkretny, dostępny termin.

Przebieg TK głowy

Tomografia komputerowa jest badaniem zupełnie bezbolesnym. Może być natomiast niekomfortowa dla osób, które cierpią na klaustrofobię. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który wsuwany jest do "tunelu" urządzenia. Podczas badania musi leżeć nieruchomo, aby specjalista wykonujący tomografię mógł uzyskać wyraźny obraz. Badanie trwa zazwyczaj około 10-15 minut. Jeśli nie zastosowano kontrastu, pacjent może od razu wrócić do domu czy pracy, jechać samochodem. W przypadku podania kontrastu konieczne jest pozostanie w placówce przez ok. 2 godziny po wykonaniu badania, z uwagi na możliwą reakcję alergiczną.

Zdjęcie: istockphoto.com